Reklam nedir?

 

Reklam, firmaların ürettikleri malı pazarlamak amacıyla dergi, gazete, duvar afiÅŸleri, radyo, televizyon, internet gibi araçları kullanarak yaptıkları kısa tanıtımlardır. Reklamdan amaç bir ürünün çok satılmasını saÄŸlamak olduÄŸu için reklamlar; doÄŸru olmalı, müÅŸteriyi yanıltmamalı, dikkat çekici olmalı, kısa fakat ilginç olmalıdır. Reklamcılık, günümüzde pek çok bilim dallarından yararlanan ve geliri çok olan bir iÅŸ kolu hâlini almıştır. 

Dijital Baskı Nedir ?

Dijital Baskı; bilgisayar ortamında hazırlanmış ya da bilgisayar ortamına aktarılmış tasarımların ve fotoÄŸrafların geliÅŸmiÅŸ baskı teknolojileri ile kaliteli ve hızlı bir ÅŸekilde deÄŸiÅŸik materyaller üzerine aktarılmasıdır. Dijital baskı, birçok baskı teknolojisini hız ve kalite açısından geride bırakmıştır. Aynı zamanda boyut sınırlamasını da ortadan kaldırmıştır.

Yeni bir teknoloji olması sebebiyle sürekli geliÅŸmekte olan dijital baskı makinalarının baskı kalite ve hızları her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak, yoÄŸun dijital baskı talebi nedeniyle, üzerine baskı yapılabilen materyallerin üretiminin artması kullanılan malzeme fiyatlarının düÅŸmesine neden olmakta ve bu da müÅŸterilerimizin baskılarını uygun fiyatla yaptırabilmeleri anlamına gelmektedir.

Dijital Baskı nerelerde kullanılır?

Dijital baskı tanıtım ve duyuru amaçlı kullanılan pano, billboard, cephe ve cam kaplamalarında, tabela, afiÅŸ, araç vb. dış veya iç mekan alanlarda kullanılmaktadır. Her firmanın yerini ve sektörünü belirtmesi için bunlara ihtiyacı vardır. Ä°ÅŸyeri cephelerini kendi marka ve ürün resimleri ile kaplamada, araçlarının birer gezer reklam aracı olarak kullanılmasında, konumunun kolay bulunması amacıyla yapılan yönlendirme tabelalarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Genellikle dijital baskının tercih edilmesinin nedenlerinin biriside hava ÅŸartlarına dayanıklılığının uzun süreli olmasıdır. SoÄŸuk ve sıcak havadan etkilenmeyen solvent bazlı boya kullanılması kalitesine göre kullanım süresini 15 yıla kadar uzatmaktadır.

Tanıtım veya duyuru olarak kullanılan dijital baskı türü vinil baskıdır. Kullanımı ve montajı kolay olduÄŸu için sıklıkla tercih edilir. Tanıtım ve marka olarak araçların üzerine yapılan reklam türü araç kaplamadır. Cast folyo üzerine yapılarak araçların kıvrımlarına tamamen yerleÅŸmesi saÄŸlanır. Hava koÅŸullarından kesinlikle etkilenmez. Her aracı birer gezici tabela olarak kullanma imkanı saÄŸlar.

Camların marka ve resimlerle donatılarak tanıtım yapılmasını saÄŸlayan dijital baskı türü one-way vision üzeri baskıdır. Camın dış yüzeyinden bakıldığında reklam unsurları görünürken iç yüzeyden dışarısı net olarak görünmesi mümkündür.

Dış cephede çok rüzgarlı alanlara veya arkası görünmesi istenen branda baskı türü de mesh branda üzerine dijital baskıdır. Delikli yapısı ile rüzgarı geçirerek brandanın dayanıklılığını arttırmaktadır. Genellikle büyük alanların kapatılmasında kullanılır. Dış yüzünden arka tarafını göstermez ancak arka tarafından bakıldığında ön tarafı görmek mümkündür.